Home » wędzidełka: ocena i podcięcie

wędzidełka: ocena i podcięcie

 

Ocena i podcięcie wędzidełka podjęzykowego oraz wedzidełka wargi górnej

Prawdopodobnie trafiłeś tu Drogi Rodzicu, kiedy usłyszałeś od pediatry, położnej lub logopedy, że Twoje dziecko ma problem z mową, ssaniem lub połykaniem z powodu nieprawidłowego wędzidełka podjęzykowego lub niskiego przyczepu wędzidełka wargi górnej.  

Skrócone wędzidełko podjęzykowe obserwujemy u około 10% noworodków. Mianem wędzidełka podjęzykowego nazywamy błoniastą strukturę  pomiędzy dnem jamy ustnej a dolną częścią języka, która może utrudniać wykonywanie prawidłowych ruchów języka. 

Do czego dziecku przydaje się pracowity język? 

Ssanie – jeden z podstawowych odruchów noworodka, opiera się przede wszystkim na wykonywaniu rytmicznych ruchów językiem tak, by pobudzać otoczkę brodawki sutkowej matki. Prawidłowe i swobodne ruchy języka i wytwarzane przez dziecko podciśnienie zharmonizowane z przełykaniem to ważne elementy skutecznego karmienia piersią.  

Rozwój szczęki i żuchwy oraz zgryzu zależny jest od pracy mięśni w tym również języka. Jego ułożenie w buzi malucha będzie wpływało na ukształtowanie podniebienia a sposób w jaki dziecko układa język w czasie połykania będzie przekładało się na to jak ułożone będą zęby w zgryzie.  

Oczyszczanie jamy ustnej- język “tańcząc” w buzi dziecka pełni funkcję miotełki oczyszczając błonę śluzową oraz zęby malucha (oczywiście nie zastąpi to nigdy podstawowej higieny)  

Mówienie- język to ważny instrument w orkiestrze zwanej “aparatem mowy”. Język ograniczony skróconym wędzidełkiem nie wykona swojej pracy na 100%. Tak jak w prawdziwej orkiestrze, nawet najwytrwalej trenujący muzyk nie zagra bez fałszu na pianinie z jeśli klawisze są posklejane.  

A co z wędzidełkiem wargi górnej? 

Najczęściej jego niski przyczep lub przyczep na brodawce dziąsłowej  prowadzi do zaburzeń karmienia piersią utrudniając prawidłowe “uszczelnienie” warg na otoczce brodawki sutkowej marki. Słyszalne są wtedy dźwięki związane z zasysaniem powietrza w czasie karmienia piersią.

Czy podcinać? 

Na to pytanie odpowiemy Ci po zbadaniu Twojego malucha. 

W naszym gabinecie zajmujemy się oceną i podcinaniem nieprawidłowych wędzidełek u dzieci w wieku 0-5 miesięcy oraz powyżej 5 roku życia. 

Co wyjątkowe, zabieg prowadzony jest przez dwóch specjalistów: położną Ilonę Stopę (edukator laktacyjny) oraz chirurga stomatologicznego Michała Posturzyńskiego 

W czasie wizyty bobas jest zważony, wykonujemy ocenę jamy ustnej oraz funkcji ssania wg naszego protokołu i wraz z rodzicami podejmujemy decyzję o wykonaniu zabiegu. 

Na czas zabiegu maluch przebywa u mamy na kolanach, a tuż po położna pomaga przystawić dziecko do piersi, co pozwala  nam na ocenę prawidłowości ssania po podcięciu wędzidełka oraz jest naturalnym ukojeniem dla zdenerwowanego malca.  

Po zabiegu rodzice otrzymują instruktaż ćwiczeń koniecznych do wykonania w domu dla utrzymania efektu zabiegu oraz kartę informacyjną zabiegu 

Zabieg wykonywany jest w bezpiecznym znieczuleniu miejscowym 

 

Wizytę umów w rejestracji Centrum Medyczno Stomatologicznego MAZOWIECKA 10 www.posturzynski.pl

tel: 519 609 058

Cennik: 

Cennik (posturzynski.pl)

(w cenie każdego zabiegu: videokonsultacja po 2 dniach od zabiegu oraz kontrola w gabinecie po 7 dniach od zabiegu) 

 

 

AKTUALNOŚCI

SZKOŁA DOBREGO RODZENIA MAMO! TATO!

Opieka Położnej  sprawowana jest nad kobietą przez całe życie. Edukacja przedporodowa i wizyty patronażowe po porodzie to tylko część świadczeń udzielanych naszym pacjentkom. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Szkoła Dobrego Rodzenia

mamo!tato!

ul. Mazowiecka 10

44-355 Jastrzębie-Zdrój

Tel: +48 512 317 203