Home » Pielęgnacja noworodka

Pielęgnacja noworodka

Kąpiel w wiaderku

Idea wiaderka jest bardzo prosta i czerpie ze źródeł fizjologii okresu ciąży. Warunki w jakich przebywa dziecko po włożeniu go do wiaderka przypominają te które zna z brzucha mamy : jest praktycznie całe (po szyję) zanurzone w wodzie, automatycznie przyjmuje pozycję embrionalną a także jest mu ciepło i przyjemnie.


Pieluszki wielorazowe


Dlaczego by nie. Argumenty za: są bardziej przewiewne, szersze niż pieluchy jednorazowe – lepszy rozwój bioderek, są też w stosunku do jednorazówek bardziej ekologiczne i ekonomiczne, a do tego wyglądają uroczo!


Karmienie piersią


Mamy chłopców produkują więcej mleka.
Naukowcy z Australii zbadali niewielką liczbę kobiet, nieco ponad 70, ale okazało się, że te, które miały synka, produkowały 30 gramów mleka więcej w porównaniu z kobietami, które urodziły córkę.

Dziecko rozpoznaje zapach mleka mamy.
Dzieci identyfikują swoją mamę po zapachu mleka. To odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Sztokholmie, w Szwecji. Co więcej, małe guzki w okolicy brodawki uwalniają płyn, który pachnie podobnie jak płyn owodniowy. Po dziewięciu miesiącach w płynie w brzuchu mamy natychmiast rozpoznają znajomy zapach, co sprawia, że czują się bezpiecznie i komfortowo.

Jeśli karmisz piersią, jest szansa, że urodzisz bliźniaki!
Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie „Journal of Reproductive Medicine” wskazują, że szansa na urodzenie bliźniąt wzrasta dziesięciokrotnie, jeśli kobieta karmi dziecko piersią.
Kontakt z domowymi zwirzakami
Badania Susan Lynch, mikrobiolog z University of California. wykazują, że dzieci, które od urodzenia mają kontakt z psem, o wiele rzadziej chorują na zapalenie ucha środkowego, biegunki, alergie i astmę.


Kangurowanie


To przytulanie dziecka do klatki piersiowej mamy lub taty w kontakcie "skóra do skóry". Ma to szczególne znaczenie dla wcześniaków ale również dla dzieci urodzonych o czasie.

Stały kontakt dziecka z rodzicem jest dla niego gwarancją bezpieczeństwa – noworodek słyszy bicie serca, odczuwa ciepło i zapach bliskiej mu osoby.

Nawet 15 minutowy kontakt „ciało do ciała” wpływał na redukcję czasu płaczu u donoszonych dzieci o 82% i powodował przyspieszenie akcji serca jedynie o 8-10 uderzeń na minutę w porównaniu ze wzrostem rzędu 36–38 uderzeń na minutę u dzieci przebywających w inkubatorze w trakcie pobierania krwi z piętki

"Pierwsza godzina po porodzie jest jednym z najważniejszych momentów w całym ludzkim życiu" – twierdzi Michel Odent, położnik, badacz, autor wielu książek i artykułów z dziedziny położnictwa.


 

SZKOŁA DOBREGO RODZENIA MAMO! TATO!

Opieka Położnej  sprawowana jest nad kobietą przez całe życie. Edukacja przedporodowa i wizyty patronażowe po porodzie to tylko część świadczeń udzielanych naszym pacjentkom. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Szkoła Dobrego Rodzenia

mamo!tato!

ul. Mazowiecka 10

44-355 Jastrzębie-Zdrój

Tel: +48 512 317 203